Göğüste Çatlak Göğüs Çatlaklarının Nedenleri?
22 Haziran 2024

Göğüste Çatlak Göğüs Çatlaklarının Nedenleri?

Deride oluşan çatlaklar, göğüs, kol, bacak veya kalça gibi bölgelerde ortaya çıkabilir ve her zaman önemli bir sorun teşkil eder. Vücut zaman içinde elastikiyetini kaybettiğinde çatlaklar oluşmaya başlar. Göğüste meydana gelen çatlaklar, bireyleri günden güne rahatsız ederek büyük sıkıntılar yaratır. Özellikle gebelik döneminde göğüs çatlakları daha belirgin hale gelir, çünkü vücut ani kilo alımına maruz kalır. Bu durum, cildin aşırı gerilmesine ve üst tabakasında çatlakların oluşmasına neden olur. Göğüs kaslarının çalışmasında da sorunlar meydana gelebilir ve bu çatlaklar belirgin hale gelir.

Göğüs Çatlaklarının Nedenleri

Sporsal faaliyetlerin azalması veya tamamen yapılmaması kilo alımına neden olduğundan, vücut içinde meydana gelen ani değişim, göğüs çatlaklarının oluşmasına yol açar. Gebelik sürecinde göğüslerde süt dolması ve ani boşalması, tekrar dolması çatlakların oluşmasına zemin hazırlar. Vücutta ani kilo alımı ve kaybı da göğüs çatlaklarının oluşumunu tetikler. Bu etkiler, cildin üst tabakasında kırılmalara neden olur ve çatlaklar belirgin hale gelir.

Göğüs Çatlaklarının Tedavisi

Göğüste çatlakları tedavi etmek için öncelikle vücudun elastik yapısını geliştirmek gerekir. Bunun için belirli terapiler ve tedavi yöntemleri uygulanabilir. Lazer terapisi, vakum terapisi, fototerapiler ve yüksek miktarda meyve asitleri ile yapılan terapiler faydalıdır. Elastikiyetin artırılması vücut için faydalı olup çatlakların önlenmesine yardımcı olur. Karbon dioksit terapisi sayesinde küçük baloncuklar dokulara gönderilir ve dokuların esnemesi sağlanarak kolajen ve elastik oluşumu desteklenir. Özellikle göğüs çatlaklarına karşı karbon dioksit terapisi oldukça etkilidir.

Göğüs Çatlaklarını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Göğüs çatlaklarının oluşmasını engellemek için beslenmeye ve beslenme alışkanlıklarına önem vermek gerekir. Vücuda alınan vitamin ve minerallere dikkat edilmelidir. Vücut yeteri kadar vitamin ve mineral ile desteklenmezse ciltte tahribat oluşur. Bu nedenle yeterli miktarda çinko içeren besinler tüketilmelidir.
  • Hamilelik ve emzirme döneminde kakao yağının nemlendirici olarak kullanılması göğüs çatlaklarına faydalı olacaktır. Özellikle doğumdan sonraki süreçte kakao yağı çatlaklar için kullanılabilir. Kakao yağı tamamen zararsızdır ve rutin şekilde kullanılması gereken bir kremdir. Yatmadan önce kakao yağı kullanarak göğüsteki çatlakların oluşmasını engelleyebilirsiniz.
  • Çatlak kremleri, çeşitli yağlardan üretilmiş olup son derece faydalıdır. Bu kremler vücudun ihtiyaç duyduğu A, C ve E vitaminlerini sağlar ve göğüste çatlakların oluşmasını engeller.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çıkık Kalça Belirtileri ve Tedavisi

Çıkık Kalça Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Kalp Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Kalp Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Femur Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Femur Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Çıkığı Ultrasonu

Kalça Çıkığı Ultrasonu

Güncel

Kırık Kuyruk Kuyruk Kırığı Tedavisi

Kırık Kuyruk Kuyruk Kırığı Tedavisi

Güncel

Bağ Zedelenmesi Kaç Günde Geçer?

Bağ Zedelenmesi Kaç Günde Geçer?