Ayakta Lif Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi
06 Temmuz 2024

Ayakta Lif Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Lif Zedelenmesi

Ayakta lif zedelenmesi, doğrudan şiddet ya da dolaylı olarak aniden güçlü, dengesiz kas hareketleri ve aşırı zorlanmaya bağlı olarak kasların, tendonların ve bağ dokularının yaralanması durumudur. Organların kapasiteleri sınırlıdır ve dinlenme olmaksızın sürekli kullanımları veya kontrolsüz esnemeleri bu tür yaralanmalara neden olabilir.

Ayakta Lif Zedelenmesi Neden Olur?

Ayakta lif zedelenmesi, şişme, burkulma, zorlanma, ezilme, morarma ve yırtılmalara neden olabilir ve yürümekte zorluk çekilmesine yol açabilir. Tedavi edilmezse veya aynı bölgede ikinci bir ani ve güçlü kas hareketi gerçekleşirse, bu durum kişinin yürüyemeyecek duruma gelmesine neden olabilir. Dış yan bağların kopması hatta sakatlığa dahi yol açabilir.

En sık karşılaşılan nedenler;
  • Aşırı Kilo
  • Trafik Kazaları
  • Düşmek
  • Ani Dönüşler
  • Süreklilik İçeren Egzersizler
  • Çarpışma
  • Ani Darbeler

Ayakta Lif Zedelenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu süreçte şiddetlenen ağrılı durumlarda ağrı kesiciler alınabilir. Ayağı kalp seviyesinden yüksekte tutmak, şişmenin engellenmesinde etkili bir yöntemdir. Lifli gıdalar, sakatat, paça çorbası ve işkembe gibi vitamin ve mineral açısından zengin, protein bakımından güçlü yiyeceklerle beslenmek iyileşme süresini hızlandırabilir. Ayrıca dinlenmek tedavinin önemli bir parçasıdır. Hafif hareketler kas katılaşmasını önler. Uzun süreli ayakta kalma ve yürümekten kaçınılmalıdır. Ayak bileğine buz tampon yapmak, şişmenin önüne geçer ve ağrıyı hafifletir. Uzanarak ayağı kalp seviyesinden yüksekte tutmak da şişmeyi önleyebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni