Lateral Malleol Kırığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Lateral Malleol Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Lateral malleol kırığı, ayak bölgesinde oluşan kırılmadır. Bu kırılma bütün bedensel yükü taşıyan ayak bölgesinde oluştuğu için maalesef günlük hayatı olumsuz şekilde etkilemektedir. Ayak bileği kaval, fibula ve talus kemiklerinden meydana gelmektedir. Lateral malleol fibulanın son noktası olmaktadır. Burada meydana gelen kırık sonucunda şiddetli ağrı ve üzerine basamama meydana gelmektedir. Ayrıca çevre bağ dokularında da zedelenme meydana gelmektedir. Kırık oluştuğunda hemen fark edilmeyebilir.

Lateral malleol kırığı nedenler

Lateral malleol kırığının oluşmasında birçok etken rol oynayabilmektedir. Özellikle yaşlılarda kemik erimesine takip eden süreçte kemiklerin zayıflaması sonucu ani kırılmalar meydana gelebilmektedir. Lateral malleol kemiğinin bulunduğu bölge yükün fazla olduğu bir kısım olduğu için baskı sonucu kırılma daha fazla olmaktadır. Spor yapanlarda aniden hareket etme ya da şiddetli bir burkulma sonrasında lateral malleol kırığı meydana gelebilmektedir. Ayrıca trafik kazaları, yüksek bir yerden düşme vb. Durumlarda da lateral malleol risk altında kalabilmektedir. Burada önemli olan teşhis doğru konması ve müdahalenin erken yapılabilmesidir. Çünkü travma sonucunda bölge dokularda da baskı ve zedelenme meydana gelmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Lateral malleol kırığı tedavi nasıl yapılır?

Lateral malleol kırığı tedavisinde ilk etap doktor kazanın öyküsünü dinlemek isteyebilecektir. Bu anlatım sonucunda oluşan fikirler elle muayene yapılacak ve görüntüleme yöntemleri ile kırığın oluştuğu bölge ve çevre dokularda meydana gelen hasar görülecektir. Kaza sonucunda bölgede hızla şişme ya da morarma meydana gelebilmektedir. Bunlarda doktor için ön bulgular olmaktadır. Kırığın tedavisin ortala 6 hafta kadar sürmektedir. Bu tabi ki kırığın şiddetine göre uzar veya kısalabilir. Alçıya alınan ayak kaynama meydana gelse dahi üzerine baskı olmaması için bir süre daha değnek ile gezmeyi gerektirebilmektedir. Doktor tedavi sürecinde ara röntgenler isteyebilecektir. Lateral malleol kırığı hassas bir bölgede olduğu için sporcuların daha uzun bir geri dönüş süreci olabilmektedir. Parçalı kırıklar var ise cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Bu şekilde çevre kas dokularda meydana gelebilecek kopma varsa tedavi edilebilmektedir. Yaşlılarda da kırılmaların tedavi için cerrahi müdahaleye gidilebilmektedir. Bu kırılma gelişim çağının tamamlamamış olan çocuklarda meydana gelmiş ise şekil bozukluğu olmaması için daha uzun bir takip süreci gerektirmektedir.

Lateral Malleol Kırığı Yorumları

soru

Samet Ünal

04 Haziran 2024 Salı

Ayaga kalkınca gözüm kararıyor parmak uclarım morarı uyuşu hala alçıda ayagım neden acaba

Cevap yaz
cevap

Erbil

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Samet Bey, bu durumun kemiklerle herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Genellikle kansızlık sorunlarında dolayı olan bu durum insanlarda çok karşılaşılmaktadır. Özellikle parmak uçlarının morarması ve uyuşması en büyük belirtilerdendir. Bunun haricinde ayağa kalkınca baş dönmesi ve göz kararması normal olarak değerlendirilmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çıkık Ayak Bileği Belirtileri ve Tedavisi

Çıkık Ayak Bileği Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bağ Dokusu Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bağ Dokusu Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Makat Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Makat Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Bacaktaki Çatlaklar Nasıl Geçer?

Bacaktaki Çatlaklar Nasıl Geçer?

Kırık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kırık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kırık Çeşitleri Nelerdir?

Kırık Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Kolda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kaburga Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Kırığı Belirtileri ve Tedavisi