Ayak Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Çatlağı; birçok nedenden olabilir. Bunlardan en önemlilerinden biri ter bezlerinin düzensiz çalışması diyebiliriz. Nemin azalması sonucu ayak derisinin kurumasını ve çatlaklara neden olmasını tetiklemektedir. Cilt bakımı denince akla bir bütün olarak bakım yapılması gerekmektedir. Sadece yüz veya eller değil bizim bütün yükümüzü taşıyan ayak bakımı da çok önemlidir. Ayak çatlaklarına birçok hastalıkta sebep olmaktadır. Şeker hastalığı ve egzama bunlara örnek olarak verilen hastalıklardandır. Deri nemi kaybetmesi sonucunda esnemeyecek ve ayak çatlaklarına maruz kalacaktır.

Ayak Çatlağı neden olur?
  • Deri hastalıkları
  • Aşırı kilo
  • Arkası açık terlik veya ayakkabı
  • Şeker hastalıkları
  • Kirli hava
Uygun olmayan ayakkabı sonucunda ayaklar yine çatlayacak olduğundan kişinin kendine en uygun ayakkabıyı seçmesi büyük önem taşımaktadır.

Ayak Çatlağına Ne Yapılır

Kişinin canı ayak çatlaklarından dolayı çok yandığında doktor tarafından ilaç sürülerek gazlı bezle sarılması halinde kişi rahatlayacaktır. Ayak çatlaklarının en yoğun olduğu yer ayak topuklarıdır. Ayak çatlakları tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde çatlaklar derinleşerek kanamaya ve enfeksiyon kapmasına neden olacaktır. Her banyoya girildiğinde ponza taşı ile ölü deri alınmalıdır. Banyo sonrasında Hindistan cevizi yağı, vazelin veya badem yağı ile özellikle ayak topukları ovularak üzerine daha fazla nemi emmesi için çorap giyilmesi gerekmektedir. Yatarken de kişi bu işlemi yapabilir. Gece boyunca dinlenen ayaklarınız ihtiyacı olan neme kavuşmuş olacaktır.

Ayak Çatlağı Yorumları

soru

Sıddık

03 Mayıs 2024 Cuma

Sürekli ayakta çalıştığımız için ve tarımla uğraştığımız için aiece heppimizde ayak çatlağı var. Biz genellikle vazelin kullanarak bu çatlakları engellemeye çalışıyoruz. Bunun için ne yapmamızı önerirsiniz? Bu çatlakları en hızlı nasıl ortadan kaldırabiliriz?

Cevap yaz
cevap

Şensoy

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba ayak topuğu çatlağı her insanda oluşur fakat sizin yaptığınız ayak üstü işte daha uzun durmanızdan kaynaklı sizde daha fazla oluşur. Bunun için ayak topuğunuzu nemlendirip dinlendirmemiz gerekir. Ama aynı işe devam etmeniz durumunda ayak topuğu çatlakları tekrar nüks edecektir. Geçmiş olsun.

cevap

Muslihiddin

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba, sıddık bey işiniz oldukça zor ayakta kalmak Allah yardımcınız olsun, vazelin çok iyi geldiği bilinir fakat bunu çatlaklarınızın çok olduğu taktirde vazelin de yetmeyecektir. Bunun için size önerim, banyoda ponza taşıyla derilerinizi tazeleyip badem yağıyla masaj yapın topuklarınıza yanı sıra çörek otu yağı da kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelik Çatlakları Tedavisi

Hamilelik Çatlakları Tedavisi

Yetişkinlerde Kalça Çıkığı Belirtileri Nelerdir?

Yetişkinlerde Kalça Çıkığı Belirtileri Nelerdir?

Burun Kırık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Burun Kırık Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Saç Kırıkları Nasıl Alınır?

Saç Kırıkları Nasıl Alınır?

Dirsek Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Dirsek Kırığı Belirtileri ve Tedavisi