Çıkık Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

Çıkık Belirtileri ve Tedavisi

Çıkık

Çıkık, ortopedi hastalıkları arasında önemli bir yer tutan ciddi bir rahatsızlık türüdür. Çıkıklar, genellikle ani hareketler sonrasında oluşan sağlık problemleri arasında yer alır. Çıkık oluşumu; ani hareket, kaza, düşme, dengesiz adım, spor aktiviteleri veya trafik kazaları sonrasında alınan darbeler nedeniyle meydana gelir. Kemikler, eklemler aracılığıyla birbirine bağlanır ve çıkık durumunda bu eklem bölgelerinden istemsiz olarak, baskı nedeniyle kemiğin yerinden çıkması sonucu oluşur.

Çıkık Türleri

Sağlık sorunu yaşayan kişiler, alacakları bir darbe veya düşme sonrasında çıkık yaşayabilirler. Çıkıklar, ani ters hareketler sonrasında bölgesel olarak meydana gelir. En sık görülen çıkık türleri arasında el ve ayak bileği çıkıkları ve dirsek çıkıkları bulunmaktadır.

Çıkık Nasıl Anlaşılır

Ani ve ters hareketler sonrasında eklemlerden kemikler ayrılır. Bu ayrılmada çoğunlukla kas dokusuna bir zarar gelmez. Eğer bilekten veya elden çıkık oluşmuşsa, kişi elini oynatamaz ve bir şey tutamaz. Aynı şekilde, eğer ayağı çıkmışsa kişi ayağının üstüne basamaz ve hareketlerde zorluk çeker. Bu durumda, başlangıçta sıcaklığın etkisiyle bir şey hissedilmeyebilir. Ancak zamanla çıkık bölgesini oynatmak mümkün olmaz ve ciddi ağrılar hissedilir.

Çıkık Nasıl Tedavi Edilir?

El veya ayak bölgesinde ters bir hareketten dolayı oluşan çıkıklar, kişinin hareket kabiliyetini kısıtlar. Hatta çıkık oluşan bölge kullanılamaz hale gelir. Bu tür bir durumla karşılaşan kişi, durumu uzman hekime bildirir. Uzman ortopedi doktorunun yapacağı teşhis ve tetkikler sonrasında röntgen çekilir. Bu röntgenler yardımıyla kişide çıkık mı yoksa kırık mı oluştuğu tespit edilir. Akabinde, çıkığın bulunduğu bölgedeki kas ve eklem dokusunun zarar görüp görmediği belirlenir. Bu tetkik ve röntgenlerin incelenmesi sonrasında uzman doktor, çıkığı yerine oturtarak eski haline getirir. Bu işlem sırasında hastanın ciddi anlamda canı yanar. Çıkık yerine oturduktan sonra tekrar röntgen çekilerek kontroller yapılır. Kişi, 1-2 gün boyunca çıkığın oluştuğu el veya ayak bölgesini oynatmaz. Ayrıca, çıkığın tekrarlamaması amacıyla 15-30 gün gibi bir süre çıkık oluşan bölge alçıya alınır. Bu alçı sayesinde çıkığın tekrarlanması engellenir. Akabinde hasta ağrı kesiciler kullanarak dinlenir ve birkaç gün içerisinde tekrar sağlığına kavuşur.

Çıkık Tedavisi Sonrası Yapılacaklar

Yerine oturtulmuş kemik, tekrar çıkık oluşmaması amacıyla belirli bir süre alçıda kalır. Bu süre zarfında çıkık bölgesi kullanılmaz. Akabinde uzman doktorun belirttiği fizik tedavi ve ilaç tedavilerine devam edilir. Bu süreçte, çıkık bölgesinin sağlığına kavuşması amacıyla besin takviyeleri yapılır. Özellikle, çıkık sonrasında eklemlerin bağlantısını sağlamak amacıyla; kemik suyu, yumurta, et, maydanoz, ceviz ve balık gibi besinlerin tüketilmesi oldukça etkilidir. Uzman hekime tekrar başvuruda bulunan kişinin röntgeni çekilerek çıkık tedavisinin iyi olup olmadığı kontrol edilir. Kişi, sağlık durumunun iyi olduğu doğrulandıktan sonra yaşamına devam eder. Ancak beklenmeyen bir ağrı veya eğrilik durumu görülmesi halinde, konu acilen uzman hekime bildirilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Omurilik Zedelenmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Omurilik Zedelenmesi Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kolda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Tibia Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Tibia Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelik Çatlakları Tedavisi

Hamilelik Çatlakları Tedavisi