Malleol Kırığı İyileşme Süresi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Malleol Kırığı İyileşme Süresi

Malleol kırığı: Ayak bileği Tibia, Fibula, Talus olarak üç kemikten oluşmaktadır. Ayak kemikleri, ayak bileği ekleminin etrafında bir tutamaç gibi içerisinde saklanmış biçiminde dururlar. Bu durum ayağın istediği bir biçimde hareket etmesine olanak sağlamaktadır. Eklem bireyin ayağının bir taraftan diğer bir yana sallanmasına olanak vermektedir. Ayak bileğini oluşturan yukarıda bahsetmiş olduğum üç kemikten herhangi birisi, bireyin trafik kazası geçirmesi, çeşitli spor yaralanmaları ki özellikle futbol ve şiddetli düşmede, ayak bileğinin şiddetli bir şekilde burkulmasında ve incinmesi durumlarında bir hekim tarafından müdahale edilmelidir. Kemiklerin yanı sıra ayak bileklerinde çeşitli tendonlar ve bağlar da bulunmaktadırlar. Hastanın ayak bileğindeki kırıklardan aniden gelişen şiddetli bir ağrıdan, ayağındaki şişmelerden ve morarmalardan, hassasiyetleşmesinden veya her kırıkta oluşabileceği gibi açık kırıkla deri bütünlüğünün tamamıyle bozulmasından anlaşılabilmektedir. Her kırığın yanında getirmiş olduğu bazı yan etkiler de vardır. Ayak kırıklarında bu kazayla beraber ayakta bulunan bağlar da bu durumdan zarar görebilmektedir. Hekim kırığın tam olarak parça veya çatlak mı olduğunu anlayabilmek adına hemen röntgen çekimi isteyecektir.

Malleol kırığı: Bireyin ayağındaki kırığı gözle görülür bir biçimde; kapalı kırıksa eğer sabitlenerek doğru bir şekilde hastanın durumuna göre alçıya alınır. Genel olarak ayak bileği kırığı yaklaşık olarak bir veya iki ay sürmektedir. Bununla beraber kırığın durumu fizik tedavi ve yan etkileri bu süreyi uzatıp kısalabilmektedir. Eğer kırık esnasında bağlar da zarar görüp yırtılmışsa veya kırık parçalar, ekleme zarar verecek şekilde ise kemiklerin düzgün bir şekilde iyileşmesi adına kemikleri birbirine birleştiren bir ameliyat gerekebilir. Ameliyatta iken hastanın kırık parçalarını bir arada tutmak için vida, tel veya gerilim bantları kullanılabilir. Ayak bileği kırığı yeni doğan veya büyüme çağını henüz tamamlamamış çocuklar için en az iki yıl süre ile düzenli bir şekilde yürümesini veya büyümesini etkileyecek bir geriliğin olup olmayacağını anlamak adına kontrol edilmelidir.

Malleol kırığı: Her bireyin ayak bileğinin her iki tarafında hissettiğiniz çıkıntılar, alt bacağınızın kemiklerinin en son bitim noktasıdır. Ayak bileğinizin dış kısmında olan çıkıntı, kamış kemiğinin bir parçasıdır. Ayak bileğinizin iç tarafındaki daha küçük olan çıkıntı ise kaval kemiğinin parçasıdır.

Malleol Kırığı Yorumları

soru

Gün

14 Mayıs 2024 Salı

Kaza sonuçu ayak bileğimde kırık oluştu alçıya alındı bir yılı geçmesine rağmen ağrılarım daha çoğaldı ayağa kalktığımda canım yanıyor hareket ettiremiyorum topuğumun alt kısmında da elle fark edilen bir çıkıntı oluştu neden olabilir

Cevap yaz
cevap

Admin

19 Haziran 2024 Çarşamba

Geçmiş olsun Gün,

Bir yıl geçmesine rağmen ağrılarınızın devam etmesi ve topuğunuzda elle hissedilen bir çıkıntı oluşması endişe verici olabilir. Bu durum, iyileşme sürecinde bir komplikasyon veya yanlış kaynama gibi sorunların işareti olabilir. En kısa sürede bir ortopedi uzmanına başvurmanızı öneririm. Bu şekilde detaylı bir muayene ve gerekirse röntgen veya diğer görüntüleme teknikleri ile sorunun kaynağı tespit edilip uygun tedavi yöntemine karar verilebilir.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kalça Çıkıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Femur Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Femur Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Bel Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Dizde Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Doku Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kırık Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kemiği Kırığı Belirtileri ve Tedavisi