Makatta Çatlak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
20 Temmuz 2024

Makatta Çatlak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Makatta Çatlak Ameliyatı

Makatta çatlak ameliyatı, iyileşmeyen ve sürekli tekrarlayan makat çatlağı tedavisinde uygulanır. Makat çatlağı, hastalarda ağrıya, kanamaya ve kaşıntıya neden olan rahatsız edici bir sağlık sorunudur. Yüzeysel başlayan çatlak çoğu hastada kendiliğinden iyileşebilir. Ancak çatlağın derinleşmesi halinde, kronik makat çatlağı sorunu yaşanabilir. Bu gibi durumlarda öncelikle ameliyatsız tedavi seçenekleri uygulanır. Ancak makatta çatlak tedavisi zamanında yapılmaz ve çatlak kalınlaşma gösterirse, tedavide makatta çatlak ameliyatı yapılması gerekebilir.

Makatta Çatlak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyattan önce hastanın makat bölgesi lavman yapılarak cerrahi girişim için hazırlanır. Ancak gelişen tıbbi teknikler nedeniyle cerrahların çoğu lavman yapmadan da cerrahi girişimi gerçekleştirebilir. Makatta çatlak ameliyatı farklı tekniklerle yapılabilir. Bunlar;

  • Fissürektomi: Bu cerrahide makat çatlağı kesilerek yerinden çıkarılır.
  • Anal Dilatasyon (Makat Genişletilmesi): Makatta çatlak ameliyatı bu teknikle yapılırsa belden uyuşturma ya da genel anestezi kullanılarak makat genişletilir. Bu yöntem daha çok dışkı tutmada sorunu olan yaşlılarda ya da riskli olanlarda tercih edilir. Bu yöntemle yapılan ameliyatta %10-60 oranında makat çatlağının tekrarlama riski vardır.
  • Lateral Internal Sfinkterotomi (Makatta İç Kasın Kesilmesi): Makatta çatlak ameliyatında en fazla kullanılan yöntemdir. Bu yöntemde makatta basıncın yüksek olmasına yol açan iç makat kası kesilir. Ancak hastaların bir kısmında makat kası kesilse de basınç yüksek kalabilir. Hastalarda belden ya da genel anesteziyle makatın uyuşturulmasıyla yapılan ameliyatta makatın solunda ve sağındaki iç kasa ulaşarak işlem yapılır. Operasyon açık ve kapalı teknikle uygulanabilir.
  • Basınç Kontrollü Sfinktereotomi: Makatta çatlak ameliyatı sonrasında çatlağın yeniden ortaya çıkması, kasın yeteri kadar kesilmemesi yüzünden yaşanabilir. Dış makat kasındaki liflerden bazılarının kesilmesi de dışkı ve gaz kaçırma sorunu yaratabilir. Bu yüzden iç ve dış makat kasının tam kesilmesi gerekir. Bu amaçla kasların basıncını ölçen anal manometre denilen cihazla kontrollü ve kademeli sfinktereotomi yapılabilir. Hastalardaki gaz ve dışkı kaçırma sorunları bu sayede daha kolay önlenebilir.
  • Fissürektomi ve Kaydırma Yöntemi: Makatta çatlak ameliyatı sonrasında çatlağın çıkarıldığı alan çevre dokular kaydırma yapılarak doldurulur.
  • Lazerle Fissür Yakılması: Ameliyathanede lazerle makat çatlağı olan alan yakılarak buharlaştırılır.
  • Radyofrekansla Sfinkterotomi: Bu yöntemde makat iç kası radyofrekans yöntemiyle kesilir.

Makatta Çatlak Ameliyatı Sonrası İyileşme ve Komplikasyonlar

Ameliyat sonrası ağrı sorunu birkaç günde aşılır. İyileşme sürecinde hastaların sıcak suya oturma banyosu yapması tavsiye edilir. Hastaların işine dönmesi 3-4 günü bulur. İyileşme tam olarak bir haftada gerçekleşir. Hastalarda makatta çatlak ameliyatı sonrasında az da olsa makat enfeksiyonu, makat fistülü gelişmesi, gaz ve dışkı kaçırma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Makatta kanama nadiren görülür. Ancak makat bölgesinde morarma sorunu yaşanabilir. Hastalarda %1-6 oranında makat çatlağının tekrarlama riski olur. Bu hastaların yarısında da Crohn hastalığı denilen iltihabi bağırsak hastalığının olduğu tespit edilmiştir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir?

Saç Kırıklarına Ne İyi Gelir?

Kolda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Çatlak Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Çıkıklığı Testi Nasıl Yapılır?

Kalça Çıkıklığı Testi Nasıl Yapılır?

Vertebra Kırığı Neden Olur?

Vertebra Kırığı Neden Olur?

Çapraz Bağ Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çapraz Bağ Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi